Loading....

Що повинен знати донор

Умови і порядок здійснення донації крові та компонентів крові

ст. 14 Закону України «Про безпеку та якість донорської крові та її компонентів» від 30.09.2020 р. № 931-IX

Донором крові та/або компонентів крові може бути будь-який дієздатний громадянин України, іноземець чи особа без громадянства, яка має посвідку на постійне проживання на території України, який пройшов відповідне медичне обстеження, за результатами якого підтверджена відсутність показань до постійного чи тимчасового відсторонення від донорства, з яким проведено співбесіду перед донацією крові та/або компонентів крові, під час якої йому надано вичерпну інформацію щодо донації, та який надав письмову згоду на забір у нього крові та/або компонентів крові, а також (за потреби) на застосування до нього допоміжних медичних технологій.

Особа, яка виявила бажання здійснити донацію крові та/або компонентів крові, може звернутися до будь-якого суб’єкта системи крові, що здійснює заготівлю, переробку, тестування, зберігання, розподіл та реалізацію донорської крові та компонентів крові, незалежно від реєстрації місця проживання.

Суб’єкти системи крові уповноважені приймати остаточне рішення про допуск до донації або про відсторонення донора від виконання ним донорської функції на підставі результатів обов’язкового медичного обстеження.

Результати процедур медичного обстеження та тестування донорів щодо допуску до здійснення донації документально фіксуються, а будь-яка невідповідність критеріям допуску до донорства повідомляється донору з наданням повної інформації та обґрунтування з дотриманням вимог щодо конфіденційності.

Рекомендації донорам

Прийом донорів в закладах переливання крові проводиться на підставі документа, що посвідчує особу донора та його реєстрацію.

За декілька днів до дачі крові не вживайте алкоголь і не палите за 2 години до процедури, а також 2-3 години після кроводачі. Отруйна дія нікотину, потрапив в кров, небезпечна для пацієнтів, особливо новонароджених, а також для Вашого здоров’я безпосередньо після здачі крові.

Кров потрібно здавати, якщо ви здорові і відпочилі.

В день дачі крові не вживайте гостру, жирну їжу і молочні продукти. Рекомендовано – овочі, фрукти і борошняні вироби грубого помелу. Найвідповідальніший час для дачі крові 2-3 години після їжи.

До дачі крові випийте обов’язково стакан соку, води або чаю. З ранку в день дачі крові рекомендуємо легкий сніданок – солодкий чай з хлібом або печивом.

Вживайте більше рідини і в наступні дні після дачі крові. Це забезпечить Вам добре самопочуття.

До дачі крові уникайте вживання лікарських засобів. Не приймайте аспірин протягом 5 днів до дачі крові. Пам’ятайте, що пацієнти (ними можуть бути і Ваші близькі люди) потребують крові здорової людини.

Перед кожною дачею крові уважно ознайомтеся і чесно відповідайте на всі питання анкети, оскільки лише разом ми зможемо зберегти здоров’я і гарне самопочуття Вам і забезпечити безпечне переливання крові пацієнтові.

Громадянин, що виявив бажання стати донором крові і її компонентів, зобов’язаний повідомити відомі йому відомості про перенесені і наявні у нього захворювання, а також про вживання наркотичних засобів.

Громадянин, що умисне приховав або спотворив зведення про стан свого здоров’я, несе відповідальність, встановлену законодавством України, якщо такі дії спричинили або могли спричинити істотний розлад здоров’я реципієнтів.

Після проведення медичного огляду медичний працівник попросить завірити особистим підписом Вашу анкету. Таким чином, Ви даєте згоду на дачу крові.

Вся інформація, що стосується донора і його здоров’я є конфіденційною.

Під час дачі крові використовуються лише одноразові стерильні засоби, завдяки чому Ви захищені від інфекції.

Після дачі крові не квапитеся відразу вставати, рекомендуємо Вам відпочити (хоч б 10 хвилин).

Якщо після дачі крові виникне почервоніння довкола вени, погіршується самопочуття або відчуєте слабкість, треба звернутися до співробітників станції переливання крові і дослідний персонал зможе швидко надати Вам необхідну допомогу.

Back To Top