Loading....

Що повинен знати донор

Донором може бути кожна здорова людина у віці від 18 до 60 років, яка дала згоду дати кров або плазму, та не має медичних і соціальних протипоказань. Прийом донорів в закладі служби крові проводиться на підставі документа, що посвідчує особу донора (паспорту). Перед медичним оглядом донор заповнює анкету, даючи відповіді на запитання та завіряє їх особистим підписом.

Обов’язки донора

(Ст. 14 ЗУ Про донорство крові № 239/95-ВР від 23.06.1995)

Особа, яка виявила бажання здати кров та (або) її компоненти, зобов’язана не пізніше ніж за три дні до дня медичного обстеження, що проводиться перед даванням крові та (або) її компонентів, повідомити письмовою заявою адміністрацію за місцем роботи чи навчання або командування військової частини, де вона проходить службу, про свій намір пройти таке обстеження і здати кров та (або) її компоненти. У такій заяві зазначена особа має визначити додатковий день відпочинку, передбачений частинами другою та третьою статті 9 або частинами третьою та четвертою статті 11 цього Закону. Зазначена заява не подається у випадках, коли особа, яка виявила бажання здати кров або її компоненти, перебуває у відпустці, відрядженні, або у разі, коли її кров терміново необхідна для надання невідкладної медичної допомоги хворому, та у випадках, передбачених частиною першою статті 19 цього Закону.

Дана особа під час медичного обстеження, що проводиться перед даванням крові та (або) її компонентів, зобов’язана повідомити відповідну посадову особу установи чи закладу охорони здоров’я відомі їй дані про перенесені та наявні в неї захворювання, а також про вживання нею наркотичних речовин та властиві їй інші форми ризикованої поведінки, що можуть сприяти зараженню донора інфекційними хворобами, які передаються через кров, і за наявності яких виконання донорської функції може бути обмежено. Зазначена інформація засвідчується особистими підписами особи, яка виявила бажання здати кров або її компоненти, та посадової особи установи чи закладу охорони здоров’я і становить лікарську таємницю.

Перелік захворювань та форм ризикованої поведінки, зазначених у частині другій цієї статті, визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.
Докладніше…

Рекомендації донорам

Прийом донорів в закладах переливання крові проводиться на підставі документа, що посвідчує особу донора та його реєстрацію.

За декілька днів до дачі крові не вживайте алкоголь і не палите за 2 години до процедури, а також 2-3 години після кроводачі. Отруйна дія нікотину, потрапив в кров, небезпечна для пацієнтів, особливо новонароджених, а також для Вашого здоров’я безпосередньо після здачі крові.

Кров потрібно здавати, якщо ви здорові і відпочилі.

В день дачі крові не вживайте гостру, жирну їжу і молочні продукти. Рекомендовано – овочі, фрукти і борошняні вироби грубого помелу. Найвідповідальніший час для дачі крові 2-3 години після їжи.

До дачі крові випийте обов’язково стакан соку, води або чаю. З ранку в день дачі крові рекомендуємо легкий сніданок – солодкий чай з хлібом або печивом.

Вживайте більше рідини і в наступні дні після дачі крові. Це забезпечить Вам добре самопочуття.

До дачі крові уникайте вживання лікарських засобів. Не приймайте аспірин протягом 5 днів до дачі крові. Пам’ятайте, що пацієнти (ними можуть бути і Ваші близькі люди) потребують крові здорової людини.

Перед кожною дачею крові уважно ознайомтеся і чесно відповідайте на всі питання анкети, оскільки лише разом ми зможемо зберегти здоров’я і гарне самопочуття Вам і забезпечити безпечне переливання крові пацієнтові.

Громадянин, що виявив бажання стати донором крові і її компонентів, зобов’язаний повідомити відомі йому відомості про перенесені і наявні у нього захворювання, а також про вживання наркотичних засобів.

Громадянин, що умисне приховав або спотворив зведення про стан свого здоров’я, несе відповідальність, встановлену законодавством України, якщо такі дії спричинили або могли спричинити істотний розлад здоров’я реципієнтів.

Після проведення медичного огляду медичний працівник попросить завірити особистим підписом Вашу анкету. Таким чином, Ви даєте згоду на дачу крові.

Вся інформація, що стосується донора і його здоров’я є конфіденційною.

Під час дачі крові використовуються лише одноразові стерильні засоби, завдяки чому Ви захищені від інфекції.

Після дачі крові не квапитеся відразу вставати, рекомендуємо Вам відпочити (хоч б 10 хвилин).

Якщо після дачі крові виникне почервоніння довкола вени, погіршується самопочуття або відчуєте слабкість, треба звернутися до співробітників станції переливання крові і дослідний персонал зможе швидко надати Вам необхідну допомогу.

Back To Top